Lover Other ve Voltrans: İki Kısa Mubi Belgeseli

Lover Other ve Voltrans: İki Kısa Mubi Belgeseli

Dün Mubi'den yedi gün içinde ayrılacak filmlere göz gezdirirken kısa belgeselleri fark ettim. İki gündür kısa gördüğüm belgeselleri izliyorum. Carole Roussopoulos'un birkaç belgeselinden sonra Lover Other'ı gördüm. Barbara Hammer'ın 55 dakikalık bir filmi.

Film sanatçı  Claude Cahun ve Marcel Moore hakkında. İki üvey kız kardeş Fransız. Sevgili olup İngiltere'de Jersey adasına yerleşiyorlar. Filmde onlarla aynı dönemde adada yaşamış ada sakinleri onlar hakkında konuşuyor. Günlüklerden parçalar, kendi çektikleri fotoğraflar, eserleri ve onları canlandıran oyuncular. Belgesel çok hoşuma gitti. Sanırım filmde hoş olan, iki kadının çekmiş olduğu fotoğraflar ve diğer eserleriydi. Burada bahsi geçen fotoğrafların tarihi ikinci dünya savaşı öncesi ve ikinci dünya savaşı yılları. İki kadın o yıllarda yaptıkları şeylerle şimdinin zamanına eklemleniyor gibi.

Belgeselin sonuna doğru Nazi işgaline uğruyor ada. Claude ve Marcel direniyorlar. Bildiri yazıp askerlerin ceplerine koyuyorlar. Sonrasında tutukluluk süreci başlıyor. İki kadın idama mahkum edilseler de bir şekilde ömür boyu hapse çevriliyor cezaları.

Belgeseli izlerken kısa süre önce okuduğum bir yazı aklıma düştü. Yazı'da Furkan Öztekin  konstrüktivizm akımına bağlı eserler üretmiş queer bir sanatçıyı anlatyordu. Sanatçının adı bir türlü aklıma gelmedi. Film boyunca Claude acaba yazıda bahsi geçen sanatçımı diye düşünüp durdum. 

Film bitiminde araştırmaya başladım. Yazıda bahsedilen sanatçı Marlow Moss. Tabi Claude ile benzerlikleri var. Neredeyse aynı tarihlerde doğmuşlar. Çağdaş iki sanatçı. Marlow bir İngiliz. Bir süre Paris'te yaşar. İkinci dünya savaşı başladığında ise İngiltere'de bir sahil kasabasına yerleşir. 

Sanatçılar aynı şehirleri farklı zaman dilimlerinde deneyimlemişler. Atanmış adlarını terk edip kendi isimlerini kendileri seçmişler. Cinsiyet rollerini reddetmişler. 

Bu yazıya bir de Voltrans belgeselini iliştireyim. Bu belgeselde Türkiyedeki LGBTİ hareketi içinde Trans erkeklerin adlarının yakın tarihe kadar nasıl duyulmadığını, bir araya gelerek Trans erkek insiyatifini nasıl kurduklarını görüyoruz. Bu belgeselde de ikili cinsiyet normları arasında kendilerine yol açan insanları izliyoruz.


İleri okumalar: 
https://www.5harfliler.com/claude-cahun/
https://velvele.net/2022/03/13/marlow-moss-konstruktivizm-ve-kimlik-insasi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

NELYUBOV (SEVGİSİZ) FİLMİ YA DA KÖR KÖR PARMAĞIM GÖZÜNE

Feminist Filmler Listesi, Feminist Film Listesi ya da Kişisel Kadın Filmleri Listem

Ahmet Amca

DANTE'NİN CEHENNEMİ ve THE GOOD PLACE

Yeşilin Kızı Anne ya da artık Anne White An E